UCHWAŁA Nr XLV/204/2013
Rady Gminy Lubień
z dnia 27 listopada 2013 roku
w sprawie przyjęcia regulaminu cmentarzy komunalnych oraz określenia opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych Gminy Lubień.
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 13 i art. 40 ust. 2 pkt. 3 i 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. 2013r., poz. 594 z późniejszymi zmianami), oraz art. 4 ust. 1 pkt. 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t. j. Dz. U. 2011 r., Nr 45, poz.236) Rada Gminy Lubień uchwala co następuje:
§ 1
Celem umożliwienia oddawania należytej czci zmarłym oraz zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego cmentarzy komunalnych położonych na terenie Gminy Lubień, a także określenia opłat za korzystanie z tych cmentarzy, ustala się niniejszy regulamin, zwany dalej Regulaminem.
§ 2
Następujące cmentarze komunalne stanowią mienie Gminy Lubień:
cmentarz komunalny w Tenczynie
§ 3
Cmentarze komunalne przeznaczone są do grzebania wszystkich zmarłych bez względu na ich światopogląd, wyznanie i rodzaj obrzędu pogrzebowego.
§ 4
-
Zarządzającym cmentarzami komunalnymi jest Wójt Gminy Lubień wykonujący swe zadania przy pomocy Urzędu Gminy w Lubniu.
-
Wójt Gminy Lubień może powierzyć wykonywanie całości lub części usług zarządzania cmentarzem komunalnym sołtysowi tego sołectwa, na terenie którego położony jest cmentarz komunalny.
-
Wójt Gminy Lubień może powierzyć podmiotowi trzeciemu wykonywanie usługi zarządzania wszystkimi lub niektórymi cmentarzami komunalnymi, z zastrzeżeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
§ 5
-
Dysponentem grobu jest podmiot uprawniony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa do podejmowania decyzji dotyczących wykorzystania grobu i jego przeznaczenia, który uiścił stosowną opłatę.
-
Zwłoki osób zmarłych na terenie Gminy Lubień niepochowane przez podmioty do tego uprawnione ani nieprzekazane publicznej uczelni medycznej albo publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych są grzebane przez zarządzającego cmentarzami komunalnymi.
§ 6
Grzebanie zmarłych odbywa się po ustaleniu z zarządzającym miejsca i rodzaju pochówku, w sposób zapewniający planowe zagospodarowanie cmentarza i optymalne wykorzystanie jego powierzchni. Należy przy tym uwzględnić słuszne postulaty dysponenta grobu. Przed pochowaniem dysponent grobu dostarcza zarządzającemu kopię aktu zgonu osoby pochowanej.
§ 7
-
Na cmentarzach komunalnych urządza się:
-
groby ziemne,
-
groby murowane,
-
grobowce,
-
kolumbarium.
-
Groby ziemne i murowane urządza się jako:
-
groby zwykłe – przeznaczone do pomieszczenia jednej trumny,
-
groby pogłębione - przeznaczone do pomieszczenia dwóch trumien ułożonych piętrowo,
-
groby podwójne lub szersze – składające się z określonej liczby miejsc grzebalnych przylegających do siebie w poziomie,
-
groby urnowe – przeznaczone do pomieszczenia urny ze szczątkami pochodzącymi ze spopielenia zwłok.
§ 8
Każda osoba lub podmiot zamierzająca wykonywać roboty na terenie cmentarzy zobowiązana jest zapoznać się z treścią niniejszego Regulaminu.
§ 9
-
Roboty na terenie cmentarzy mogą być wykonywane jedynie przez dysponentów miejsc grzebalnych, którzy dopełnią wymaganych Regulaminem formalności; przy czym dysponenci miejsc grzebalnych mogą wykonywać roboty we własnym zakresie lub zlecać je wybranym przez siebie wykonawcom.
-
Zarządzający cmentarzem komunalnym nie ma obowiązku ustalania czy osoba zlecająca roboty jest rzeczywiście dysponentem miejsca grzebalnego, w przypadku powzięcia jednak jakichkolwiek wątpliwości zarządzający może dokonać stosowanych ustaleń w tym zakresie.
-
Prowadzenie robót budowlanych na cmentarzu komunalnym musi odbywać się z poszanowaniem charakteru miejsca, w sposób nie zakłócający funkcjonowania cmentarza - tak, aby nie utrudniać korzystania z dróg i ciągów pieszych oraz nie narażać infrastruktury cmentarza oraz innych grobów na uszkodzenie lub zniszczenie. W szczególności zabronione jest parkowanie pojazdami czy składowanie materiałów w sposób utrudniający przejazd czy przejście konduktów pogrzebowych, obsłudze cmentarzy czy osobom obecnym na cmentarzu.
-
W przypadku, gdy w sąsiedztwie robót odbywa się pogrzeb, roboty winny być wstrzymane na czas trwania ceremonii pogrzebowej.
-
Podmioty świadczące usługi kamieniarskie nie mogą umieszczać swoich reklam lub w inny sposób reklamować swoich usług na terenie cmentarzy komunalnych.
-
Zarządzający cmentarzami komunalnymi nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przez wykonawcę robót.
§ 10
-
Roboty polegające na wykonywaniu na terenie cmentarza komunalnego prac budowlanych np. na budowie grobów murowanych, montażu lub demontażu nagrobków w całości lub w części (z wyłączeniem elementów dekoracyjnych, np. tablice nagrobkowe, ozdobniki, rozety, wazony) z zastrzeżeniem postanowienia ust. 4, wykonywaniu okładzin kamiennych lub lastrykowych na istniejących grobach murowanych, wymagają uzyskania zezwolenia.
-
W przypadku, gdy roboty mają być wykonywane na zlecenie dysponenta przez innego wykonawcę, o udzielenie zezwolenia na wykonanie robót winien wystąpić bezpośrednio sam wykonawca.
-
W celu uzyskania zezwolenia na wykonanie na terenie cmentarzy robót, o których mowa w ust. 1, należy:
-
w przypadku powierzenia przez dysponenta wykonania robót innemu wykonawcy - złożyć pisemne oświadczenie o upoważnieniu go przez dysponenta miejsca grzebalnego do wykonania robót,
-
złożyć pisemne oświadczenie wykonawcy potwierdzające fakt zapoznania się z Regulaminem, jeżeli wcześniej dany wykonawca takiego oświadczenia jeszcze nie złożył,
-
dokonać stosownej opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat.
-
W przypadku, gdy demontaż i montaż uprzednio istniejącego nagrobka wykonywany jest bezpośrednio w celu dokonania pogrzebu nie wymaga się uzyskania osobnego zezwolenia.
-
Nie wydaje się zezwoleń na wykonanie robót, o których mowa w ust. 1 na miejscach grzebalnych, które nie są opłacone.
-
Na żądanie zarządzającego należy przedstawić również dokumenty, które potwierdzałyby uprawienie do dysponowania miejscem grzebalnym.
-
Inne roboty kamieniarskie niż określone w ust. 1, w tym w szczególności roboty konserwacyjne, renowacyjno-porządkowe, montaż elementów dekoracyjnych, kucie liter nie wymagają zezwolenia. W przypadku jednak, gdy do ich wykonania konieczny jest wjazd na teren cmentarza, osoba wykonująca roboty winna uzyskać na zasadach ogólnych zgodę zarządzającego na wjazd.
-
Zarządzający może odmówić wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 wykonawcy, który uprzednio nienależycie wykonał wcześniejsze roboty, a w szczególności nie wykonał ciążącego na nim obowiązku uprzątnięcia terenu lub wywozu odpadów, do czasu usunięcia nieprawidłowości lub zapłaty kosztów wykonania zastępczego.
-
W przypadku wykonywania robót wymienionych w ust. 1 bez stosownego zezwolenia, wykonawcy zostanie naliczona stosowna opłata za nie posiadanie zezwolenia zgodnie z obowiązującym cennikiem.
-
Zezwolenie na wykonywanie robót wydaje się każdorazowo w odniesieniu do jednego ściśle określonego miejsca grzebalnego. W przypadku prac przy kilku miejscach grzebalnych wymagane jest odrębne zezwolenie w odniesieniu dla każdego z nich.
§ 11
-
Zezwolenie na prace kamieniarskie jest ważne i upoważnia do wykonywania robót na terenie cmentarza licząc od dnia jego wydania przez okres:
-
30 dni - w przypadku budowy grobowca,
-
10 dni - w przypadku montażu nagrobka,
-
w przypadku innych prac termin ich wykonania i ważności zezwolenia zarządzającego ustala indywidualnie, stosownie do okoliczności.
-
Zezwolenie na wykonanie robót uprawnia do wjazdu na teren cmentarza celem ich wykonania.
§ 12
-
Wykonawca robót na żądanie upoważnionego pracownika zarządzającego cmentarzami komunalnymi winien okazać zezwolenie na wykonanie robót.
-
Uprawnieni pracownicy zarządzającego mają prawo do kontroli robót w trakcie ich realizacji i po ich zakończeniu w zakresie zgodności ich wykonania z Regulaminem.
-
Zarządzającemu cmentarzami komunalnymi przysługuje uprawienie do kontroli (wglądu do) pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z cmentarza celem identyfikacji wwożonych lub wywożonych z terenu cmentarza ruchomości.
§ 13
-
Zakres robót nie może wykraczać poza granice miejsca grzebalnego przysługującego jego dysponentowi.
-
W przypadku naruszenia postanowienia ust. 1, w szczególności poprzez utwardzenie przejść między grobami lub ustawienie ławki, w razie skarg dysponentów grobów sąsiednich zarządzający może zażądać od zlecającego lub wykonawcy robót usunięcia w określonym terminie nieprawidłowości i demontażu na koszt zobowiązanego elementów wykonanych niezgodnie z Regulaminem. W przypadku niewykonania polecenia w wyznaczonym terminie zarządzający uprawniony będzie do powierzenia zastępczego wykonania niezbędnych robót osobie trzeciej a kosztami wykonania zastępczego obciąży zobowiązanego.
-
W szczególnych wypadkach, gdy istnieje zagrożenie bezpieczeństwa życia lub zdrowia albo innego mienia albo gdy wykonane roboty w sposób szczególnie uciążliwy utrudniają korzystanie ze ścieżki lub grobów sąsiednich, zarządzający cmentarzami komunalnymi może zlecić zastępcze wykonanie robót niezwłocznie bez wzywania zobowiązanego do wykonania robót w określonym terminie.
§ 14
-
Po zakończeniu robót osoba lub podmiot wykonujący roboty zobowiązany jest do niezwłocznego uprzątnięcia terenu, wywozu wszystkich materiałów i gruzu pozostałych po robotach, tak aby na terenie robót i w jego otoczeniu nie pozostały zabrudzenia ani uszkodzenia, a także zobowiązany jest do naprawienia wszelkich powstałych w wyniku robót szkód.
-
W przypadku niewykonania obowiązków określonych w ust. 1 w czasie i zakresie określonym Regulaminem zarządzający uprawniony będzie do powierzenia ich zastępczego wykonania osobie trzeciej, a kosztami wykonania zastępczego obciąży zobowiązanego, o którym mowa w ust. 1.
§ 15
-
Zakończenie robót wymaga zgłoszenia celem dokonania ich odbioru.
-
Odbioru dokonuje się w obecności wykonawcy robót najpóźniej w terminie 1 dnia roboczego od dnia zgłoszenia.
-
Z odbioru sporządza się protokół, który podpisują obie strony.
§ 16
-
Za korzystanie z cmentarzy komunalnych pobiera się następujące opłaty:
-
za przydzielenie lub przedłużenie miejsca grzebalnego - związana z korzystaniem z miejsca grzebalnego oraz z administrowaniem cmentarzem i z bieżącym jego utrzymaniem,
-
za ekshumację lub pochowanie zwłok w grobie ziemnym lub murowanym,
-
za wjazd na cmentarz i wykonywanie robót budowlanych,
-
za wykonywanie w/w robót bez uzyskania stosownego zezwolenia.
-
za korzystanie z infrastruktury cmentarza.
-
Określenie wysokości opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych oraz sposobu ich uiszczania powierza się Wójtowi Gminy Lubień, który wydaje w tym celu stosowne zarządzenie.
-
Zarządzenie Wójta Gminy Lubień, o którym mowa powyżej, zostanie dodatkowo podane do publicznej wiadomości na terenie cmentarzy komunalnych i na stronie internetowej Urzędu Gminy w Lubniu.
§ 17
W okresie od 01. kwietnia do 30. września cmentarze komunalne otwarte są w godzinach od 600 do 2200, a w okresie od 01. października do 31. marca od 700 do 1900. W dniach 31. października, 01. i 02. listopada cmentarze komunalne czynne są bez ograniczeń. Przebywanie na cmentarzach poza godzinami ich otwarcia jest zabronione.
§ 18
-
Na terenie cmentarza bezwzględnie zakazuje się:
-
zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca;
-
przebywania dzieci poniżej 6. roku życia bez opieki dorosłych;
-
wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone;
-
przebywania w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających;
-
wprowadzania zwierząt.
-
Na terenie cmentarza zakazuje się dokonywania następujących czynności bez uprzedniego zgłoszenia i uzyskania zgody zarządzającego:
-
wykonywania prac kamieniarskich i budowlanych;
-
wjeżdżania pojazdami mechanicznymi i konnymi;
-
prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy zarobkowej;
-
sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów;
-
ustawiania ławek, ogrodzeń itp.
§ 19
Dysponenci miejsc grzebalnych oraz osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do stosowania się do zaleceń i informacji zarządzającego umieszczanych na grobach, tablicach informacyjnych na cmentarzu lub w prasie lokalnej.
§ 20
-
Dysponent miejsca grzebalnego zobowiązany jest do stałego utrzymywania czystości i porządku tego miejsca oraz przyległego terenu.
-
Miejsca rezerwowe winny być oznakowane tabliczkami zawierającymi nr miejsca (sektor, rząd, grób) oraz inicjałami dysponenta. Brak oznakowania może spowodować zajęcie tego miejsca.
§ 21
W wypadku naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu zarządzającemu służą uprawnienia wynikające z obowiązujących przepisów.
§ 22
Traci moc Uchwała Nr VI/25/94 z dnia 28.10.1994r. w sprawie określenia ogólnych kryteriów korzystania z cmentarza komunalnego w Tenczynie.
§ 23
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Lubień.
§ 24
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.